Motivasyon Nedir?

AFYON MAVİ KELEBEK PSİKOLOJİK DESTEK VE EĞİTİM DERNEĞİ

Motivasyon Nedir?

MOTİVASYON NEDİR?

“Motivasyon kaynağı gönüldür. Orada bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji vardır.”
Doğan CÜCELOĞLU

Öncelikle tanımıyla başlayalım. Sözlük anlamı “güdülenme” dir. Yani bir işi yapma arzusudur. Kişinin bir başka kişiden, bir kitaptan veya bir nesneden aldığı güçle harekete geçerek o işi başarma hedefidir. Motivasyon bilhassa okul hayatında öğrenciler için, diğer yanda iş hayatında çalışanlar için çok önemlidir. Çünkü öğrenci eğer kendini iyi motive edip başaracağına inanıp çalışırsa başarılı olur ve bu da güzel bir iş hayatını beraberinde getirir. Çeşitli alanlara motive olmuş kişiler hayatlarını da mutlu yaşarlar. Tüm hayatları boyunca da ulaşmak istedikleri hedeflerini gerçekleştirirler.

MOTİVASYON PARÇALARI
1. Harekete Geçme (Aktivasyon) : Bu bir karar aşamasıdır. Örneğin kendinizi geliştirmek istediğiniz bir iş için bir kursa kaydolmak gibi; yüzme öğrenmek için yüzme kursuna kaydolmak. Bu sadece işin başlangıç aşamasıdır.
2. Devamlılık(Israr) : Elbette ki her şey dört dörtlük gitmeyecek, önünüze bazı engeller çıkacak, ama önemli olan yılmadan o engelleri aşmak için çareler aramaktır. Mesela yüzmeyi çok öğrenmek istiyorsunuz ama yüzerken utanıyorsunuz, maalesef çoğu kişide var bu sanki herkes mükemmel yüzüyor gibi! Önce o utangaçlığı üstünüzden atacaksınız, kimse annesinin karnında öğrenmedi, sizde başarabilirsiniz.
3. Yoğunluk : Aslında yoğunluk belirlediğiniz hedef için verdiğiniz emektir. Çabalamalısınız, eğer çabalamazsanız başaramazsınız, yüzme üzerinden gidersek tabi ki de yeni bir şey öğrenmek kolay değil fakat imkansız da değil, elinizdeki imkanı sonuna kadar kullanıp hakkını vererek çalışırsanız, başarı merdivenlerini kolaylıkla çıkabilirsiniz.

DIŞ VE İÇ MOTİVASYON
Motivasyon ilham alınan kaynağa göre ikiye ayrılır; örneğin dış motivasyon için gözle görülür elle tutulur bir hedef olması gerekir, para kazanmak, kupa kazanmak vb dış motivasyon örneğidir. İç motivasyon ise kişinin iç dünyasından gelen kişisel bir hazza çözüm bulma şeklidir. Örneğin bir bulmaca çözümü ya da kendinizi kaptırdığınız bir oyunu geçme hedefi, sizin iç motivasyonunuzun dışa vurumudur.

MOTİVASYONU ARTTIRMA YOLLARI

• Bir Hikayeniz Olsun : Temiz bir kağıda gelecekte nerede olmak istediğinizi, nasıl bir hayata sahip olmak istediğinizi, ne iş yapmak istediğinizi kısaca yazın, ve bunlara şu anda sahip olduğunuz şeyleri de ekleyin. Göreceksiniz ki bu bir motive kaynağı olacak ve baktıkça gelecekte daha iyilerine sahip olacağınızın hayalini kuracaksınız.
• Hayallerinizi Somutlaştırın : Gözlerinizi kapatın ve gelecekte yaşamak istediğiniz hayatı gözünüzün önüne getirin. İş hayatınızı, sağlığınızı, gelecekteki ailenizi; hepsini düşünüp somutlaştırın, bu sizin hayallerinizin gerçekliğini arttırıp hayallerinizi reel hayata dökmenizi kolaylaştıracaktır.
• Kendinizi Eğitin : Dediğim gibi “Okuyun, okuyan insandan zarar gelmez.” Özellikle de hayallerinizle ilgili kitaplar okuyun, seminerlere gidin, etkinliklere katılın, aktif olun. Unutmayın ne kadar emek verirseniz vazgeçmesi o kadar zor olur!
• Çocuklarla İletişime Geçin : Eğer günlük hayattan ya da yaşadıklarınızdan sıkıldıysanız, ki herkesin başına gelir bu zaman zaman, bu durumdan kurtulmanın en kolay yolu bir çocuğa sığınmaktır. Çünkü çocuklar hayata daha basit bakar ve bizim karmaşık hayatımızı basite indirgememizde bize yardımcı olurlar, en güzel motivasyon kaynağı bu, hem bir çocuğu mutlu edeceksiniz, hem de kendinizi.
• Motive Edici Filmler İzleyin : Filmler sayesinde kendimize bir rol model bulup, bir idol belirleyip kendimizi motive edebiliriz. Birkaç film önerisi verecek olursam Rocky, Umudunu Kaybetme, Akıl Oyunları, Forest Gump, Özgürlük Yolu gibi filmleri izleyebilirsiniz.
• Yeterince Uyuyun : Her insana yeten uyku saati farklıdır, fakat dikkat edilmesi gereken unsur şudur ki uyku süresi 8 saati geçmemelidir, çünkü fazlası vücudunuzu tembelliğe alıştırır, tembellik motivasyonun baş düşmanıdır.
• Kendinizi Ödüllendirin : Gerçekleştirmek istediğiniz hedefler için küçük ödüller belirleyin, başardığınızda bunu hak ettim diyebileceğiniz küçük ödüller, bırakın büyüklerini patronlarınız versin ileride.
• Sahip Olduğunuz Her Şeyin Değerini Bilin : Sahip olduğumuz şeyler, bilhassa ailemiz, sevdiklerimiz bizim için mutluluk kaynağı olmalıdır her zaman, bazen sırf sevdiğimiz için bile motive olabiliriz, bu yüzden dostlarım, sevdiklerinizin kıymetini bilin her zaman, belki sizi gerçek başarıya onlar götürebilir.

MOTİVASYONLA İLGİLİ KISA FİLMLER
1- Şampiyon

2- Ayağa Kalk

3- Harekete Geç

4 –Tembelleştiğinde bunu dinle

5- Önemli miydim?

MOTİVASYONLA İLGİLİ SİNEMA FİLMLERİ
1- Değişen Hayatlar

2- Tepeden İndim Dağa

3- Saygın Vatandaş

4- Beyazlar İçinde

5- Güneşin Karanlığında

6- Mucize

7- İnsanlıktan Uzakta

MOTİVE EDİCİ ÖZLÜ SÖZLER
“Umutsuz durumlar yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.” Mustafa Kemal Atatürk
“Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar.” Sokrates
“Tecrübelerimin bana öğrettiği bir şey var: Hayallerinin peşinden emin adımlarla yürüyen ve arzu ettiği hayatı yaşamak için gayret sarf eden insanlar, beklenmedik bir anda başarıyla karşılaşırlar.” Henry D. Thoreau
“Arkamda bıraktığım köprüleri yıkarım ki, ilerlemekten başka çarem kalmasın.” Fridtjof Nansen
“Bir gün kalkacaksınız ve hep hayal ettiğiniz şeyleri yapmaya vakit kalmamış olacak. Şimdi tam zamanı. Harekete geçin.” Paulo Coelho
“Ne zaman ki güçlü olmak, tek çare olarak kalır; o zaman anlarsın ne kadar güçlü olduğunu.” Bob Marley
“Zorlukları aşmanın tek yolu, yeni girişimlerde bulunmaktır.” Goethe
“Savaşçı olmak mükemmellikle ilgili değildir ya da zaferle veya incitilemez olmakla… O, incinmeye açık olmakla ilgilidir. Gerçek cesaret budur.” Dan Millman
“Her nereyi düşlüyorsan, oraya aitsin.” Tayfun Topaloğlu

MOTİVASYONLA İLGİLİ KİTAPLAR
1- Motivasyon (Brian Tracy – Arıtan Yayınevi )
2- Motivasyon Rehberi (Roman Gelperin – Psikonet)
3- Etkili Motivasyon (John Adair – Babıali Kültür – BKY )
4- Okulda Motivasyon (Rolland Viau – Anı Yayınları )
5- Motivasyon Stratejileri ( Yalçın Kaya – Gerekli Kitap)
6- 10 Numara Motivasyon (Hilmi Işıkören – Ceres Yayınları )
7- Öfke Kontrolü ve Motivasyon ( Can Hikmet Değirmenci – Girdap)
8- Liderlik ve Motivasyon ( Celalettin Serinkan – Nobel Akademik Yayıncılık )
9- Başarı Yolunda Full Motivasyon (Kadir Akel – Az Kitap )
10- Günde Bir Doz Motivasyon (Ralph S.Marston – Koton Kitap )
11- Başarı ve Motivasyon Öyküleri (Murat Ertan – Fark Yayınevi )
12- Yönetim Bilinci & Motivasyon (Oğuzhan Doğani – Karma Kitaplar )
13- Başarı ve Motivasyon (Sıtkı Göksu – Hiperlink )
14- Motivasyon Muharebe Değeri ( Dirk W. Oetting – Kastaş Yayınları )
15- Motivasyon Öyküleri (Buray HEYBETLİ – MK YAYINLARI)
16- Sağlıklı ve Mutlu Bir Yaşam İçin İlham ve Motivasyon (Jack Canfield- M. V. Hansen – Koridor Yayıncılık )
Kitaplarla ilgili ayrıntılı bilgi almak isterseniz şu adresi tıklayınız : https://www.dr.com.tr/search?q=motivasyon

 

 

 

 

afyon psikolog
afyon psikolojik destek
afyon psikolojik danışmanlık
afyon terapi
afyon terapist

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir